top of page

Dýně? ...Více než jen podzimní dekorace.

Aktualizováno: 9. 11. 2018


Podzim je období snad těch nejkrásnějších barev. Právě on dokáže kouzlit a pokud máme oči dokořán, nepřehlédneme je. Je to ale také čas, kdy naše tělo začíná vyžadovat jinou skladbu stravy. Přirozeně se přizpůsobujeme chladnějšímu počasí a tak postupně zařazujeme do našeho jídelníčku takové potraviny, které nás dokážou nejen zahřát, ale i lépe nasytit.


Jsem velice ráda, že mám stále možnost navštívit trh a nakoupit přímo od farmářů. Výběr sice není tak rozmanitý jako v předešlých měsících, ale stále je z čeho vybírat. Už pár týdnů se objevují různé druhy dýní, které na našem trhu doposud nebyly až tak běžné. Jejich barvy a tvary lákají k bližšímu seznámení. Také se zdá, že se jim dostává čím dál tím větší pozornosti a proto je letos můžeme najít snad na každém rohu. Jak by také ne, vždyť dýně je velice výživná surovina a skvěle se hodí pro podzimní sychravé dny. Dají se z ní připravit ty nejrůznější pokrmy. Nevěříte? Brzy Vás o tom přesvědčím.

Dýně obsahují:

 • Skvělý zdroj beta-karotenu

 • Velké množství vlákniny

 • Bohatý zdroj vitamínů - B1, B2, B3, E a C

 • Bohatý zdroj minerálů - zinek, hořčík, draslík, vápník, měď, fosfor a železo


V čem jsou prospěšné:


 • Patří mezi významné antioxidanty

 • Ochraňují naši imunitu

 • Chrání buňky před škodlivými volnými radikály

 • Snižují krevní tlak a také vysokou hladinu cholesterolu

 • Pomáhájí pročišťovat organismus, takže se výborně hodí k detoxikaci

 • Blahodárně působí na trávicí a vylučovací soustavu

 • Jsou doporučovány při chorobách ledvin, žlučníku, močových kamenech a zácpě

 • Doporučují se také při léčení kožních onemocnění, či hojení ran


Mé první vzpomínky na dýni


Při vzpomínkách na mé dětství si pamatuji, že Halloween sice nikdo neslavil, ale dýně k podzimu patřila. Jen nesloužila tolik jako dekorace. Recepty se dědily z generace na generaci. Moje babička z dýně dělávala ten nejlepší kompot a koláč. A jako správná babička obdarovávala svá vnoučata.

Pamatuji si tu úžasnou vůni skořice a hřebíčku, která se linula po celé kuchyni. Já sama dýni nejraději používám právě k pečení. Skvěle totiž zastoupí máslo či olej a mohu tak připravit mnohem zdravější verze koláčů a dezertů.


Druhy dýní


Mramorová, špagetová, Hokkaido a dekorační dýně

Existuje spousta druhů, které je dnes možné koupit. Mezi běžně dostupné patří červené Hokkaido, špagetová, máslová a muškátová dýně. U nás je asi nejvíce používána právě Hokkaido, která se hodí snad na vše. Snadno se dá připravit na grilu, vynikající je z ní polévka, koláč či marmeláda. Špagetová dostala název dle toho, že po upečení, když vydlabete dužinu, tak jemná vlákna opravdu špagety připomínají a můžete jí tak nahradit těstoviny. Dále je vhodná k zapékání a restování. Muškátová dýně je skvělá volba pro pyré, do koláčů, zavřená či jako kompot. Máslová je vhodná k přípravě omáček, nádivek, pyré a na zapékání. Mramorová (šedá) se hodí ke grilování a pečení.


Je spousta receptů, ze kterých můžeme čerpat. Nebojte se tuto báječnou surovinu trvale zařadit do svého jídelníčku.


I zde jsem použila dýni... :-)

Pro ty, kteří ještě nevědí, kde všude je možno dýni použít uvedu pár tipů. Jako úžasnou polévku ji známe snad všichni, ale zkusili jste z ní udělat koláč? Můžete třeba ten Váš oblíbený upravit a použít do něj právě dýni. Je mnoho způsobů jak ji zařadit do našeho stravování. Ať už ve formě polévek, dezertů, salátů, marmelád, nápojů či náhrada za tradiční máslo. Určitě vyzkoušejte recept na dýňové koření. Skvěle se hodí na pečení. Možnost jak dýni zpracovat je opravdu velké množství.Nevyhazujte ani její semínka, ta obsahují mnoho prospěšných látek. Více o nich se dozvíte v mém dřívějším článku.

A pokud se Vám zrovna nechce vařit, tak ji prostě vydlabejte a udělejte si strašidelnou dýni :-)


Možná právě sychravé počasí je skvělé k tomu, abychom si uvařili svůj oblíbený šálek čaje, usedli do svého oblíbeného křesla a ochutnali některých z mých receptů.


Proč si nevytvořit příjemnou atmosféru právě dnes?

Sledujte můj blog a nic Vám neuteče.

Jsem také na Instagramu @lemonnylimes a Facebooku www.facebook.com/lemonnylimes


Krásný podzim!


Kamila


 

#dyne #recepty #podzim #podzimni #vareni #peceni #dynovekoreni #dynovykolac #zdravevareni #zdravepeceni #vyzivovyporadce #vyziva #koreni #uzasnerecepty #zdrave

58 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page