top of page

Čakry nejen ve světě jógy.

Aktualizováno: 9. 9. 2018

Pár slov o tom, proč jsem se rozhodla jako první článek napsat právě o tomto tématu. Asi před 15 lety jsem začala cvičit jógu. V té době byla nejrozšířenější power jóga. To bylo takové rychlé přeskakování z pozice do pozice, kdy se technikou nikdo moc nezabýval.Prostě na to nebyl čas:-). Hlavně neztratit tempo s lektorem. A o to jsme se všichni velice usilovně snažili. Cílem bylo jen shodit nějaké to kilo a cítit se malinko "lépe". A tak jsme lekce jógy brali jako jednu s dalších aktivit, které v té době bylo možné provozovat. O tom však jóga není. A o čem tedy je? Pro ty, kdo stále ještě nevědí...


Jóga je o uvědomění si vlastního těla, zklidnění mysli, poznání seba sama.

Dnes se maximálně snažím vcítit do pozic a nechávám se tak vést svým dechem. Nesnažím se „zlomit“ do komplikovanějších poloh, ale snažím se tam dostat pomocí dechu. Což je právě u jógy ten nejdůležitější aspekt. Proto na něj nikdy nezapomínejte!


Jóga a čakry - úvodPro ty z Vás, kdo cvičí jógu, slovo čakra není zcela jistě neznámé. Možná však přesně nevíte, co to znamená nebo jak fungují. A také pro ty z Vás, kdo slyší toto slovo vůbec poprvé, jsem napsala tento článek.


S jógou se váže mnoho rozličných názorů. Odkud pochází, o čem vlastně je či jak praktikovat rozsáhlou řadu cviků. Obecně řečeno, jóga je starodávný systém filozofií, principů a praktik odvozených od Verdických tradicí Indie a Himaláií. Je také souhrnem mnoha rozličných technik, včetně pozic a pohybů, uvědomění si dechu, relaxace, koncentrace a meditace.


Celý vesmír je tvořen energií a ani naše tělo toho není výjimkou. Čakry jsou energetická centra uvnitř našich těl. V systému člověka slouží jako přijímací kanály a transformátory životní (neviditelné) energie (prány) a vyzařují energii. Energetické kanály podél prány proudící se nazývají nádí.

Čakra ve starém Sanskritu znamená vír nebo pohyb. To je z toho důvodu, že životní síla neboli prána, která se pohybuje uvnitř nás, se otáčí ve směru či protisměru hodinových ručiček.

Čakra - energetické centrum uvnitř našeho těla

Prána - životní síla, energie

Nádí - kanály přes které životní energie neboli prána proudí


V lidském těle je celkem 114 čaker a 72 00 nádí. Rozeznáváme 7 hlavních čaker jdoucích od kosti křížové podél páteře až po temeno hlavy.


1. Kořenová čakra (Muladhara)

2. Sakrální čakra (Swadhisthana)

3. Solar plexus čakra (Manipura)

4. Srdeční čakra (Anahata)

5. Krční čakra (Vishuddha)

6. Čelní čakra (Ajna)

7. Temenní čakra (Sahasrara)
Čakry jsou odrazem určitých aspektů naší fyzické, duchovní a duševní povahy. Jejich aktivací a harmonizací dojde ke zvýšení citlivosti a vnímavosti. Ve zdravém, vyrovnaném těle, poskytuje stejné množství energie každé části těla, mysli i ducha. Pokud je však byť jen jedna část oslabena, dojde tak k nerovnováze. Proto je velice důležité oživení čaker a odstranění jejich blokád.

Různými technikami můžete znovu otevřít tok energie. Každý z nás má však vlastní specifický tok a způsob, jakým žijeme náš život, tento tok ovlivňuje. Proto neexistuje jediný lék. Jóga je skvělý způsob jak očistit, odblokovat a udržet tok naší energie v každém z nás. Dokonce se základní znalostí jógy a meditace můžete pracovat na konkrétní čakře která vyžaduje jak pozornost, tak i rovnováhu energetických center ve vašem těle aby byla vyrovnána, otevřena a mohla se tak volně pohybovat. Pro ty z vás, kdo nepraktikují jógu pravidelně vězte, že už i sed v pozici lotosu může být velice příznivý.


Zaujal Vás článek? Chcete se dozvědět více o jednolivých čakrách? Zajímá Vás tato tématika a svět jógy? Pokud ano, můžete se těšit na další pokračování, kde se budu věnovat jednolivým čakrám podrobněji. Máte se tedy na co těšit! 

#joga #cakry #prana #nadi #tradice #energie #sila #mysl #pozitivnienergie188 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page