top of page

Jak na zimní jídelníček

Změna ročního období sebou přináší něco nového a s něčím se bohužel musíme rozloučit. Ještě nedávno jsme si užívali hojnosti letního ovoce a zeleniny. S příchodem podzimu se vše změnilo. Opět jsme odkázáni na supermarkety a zásoby, které jsme si vytvořili během období, kdy byly naše zahrádky plné čerstvých plodů.

S příchodem chladnějších dnů a nedostatkem slunečního záření se přirozeně mění i naše chutě. Cítíme se hladovější, máme méně energie a jsme unavení. Vyžadujeme stravu energeticky bohatší (čti kaloričtější) a spíše tepelně upravenou. Jaké jsou tedy vhodné potraviny a jak si naplánovat své stravování na zimní sezónu? Odpovědi najdete v tomto článku.

Jak nejlépe začít den


Začněte svůj den se sacharidy, které vám pozvolna dodají energii. Nenechte se mýlit reklamami na sušenky, které vám, s množstvím cukru a tuku které obsahují, glykemický index tak akorát rozhodí. Dejte přednost teplé ovesné kaši, kterou si doma sami připravíte. Můžete zkoušet různé kombinace. Přidejte oříšky, oříšková másla, rozinky či semínka. Věřte, že příprava nezabere tolik času, jak by se mohlo zdát. Večer smíchejte vločky s tím, co máte rádi a přidejte vodu nebo rostlinné mléko.

Ráno si tuto směs krátce povařte a ozdobte čerstvým ovocem.

Raději se vyhněte kaším již v připraveným nebo si alespoň přečtěte složení. Svoji směs si velice snadno dokážete namíchat sami.


Dejte přednost potravinám bohatým na vitamín C, E a zinek


Snažte se konzumovat potraviny bohaté na vitamín C a zinek, které jsou důležité pro imunitní systém a dostatek energie. Vitamín C najdete v citrusech a granátovém jablku. Skvělým zdrojem zinku je kiwi, špenát a luštěniny. Vitamín E je silný antioxidant, který pomáhá tělu bojovat s infekcemi.

Potraviny bohaté na vitamín E jsou oříšky, semínka a špenát. Také doporučuji pravidelnou konzumaci probiotik, jelikož právě střevní bakterie jsou zapojeny do našeho imunitního systému.

Přizpůsobte se sezóně


Zdravý a vyvážený jídelníček je klíčem k dobrému zdraví. I přestože to není tak snadné jako v letních měsících, tak to neznamená, že nyní můžeme na zdravé stravování zcela zapomenout. Jen vyměňte letní ovoce a saláty za zeleninu, která je sezónní, např. zelí, dýně, řepa, mrkev a z ovoce hlavně jablka a hrušky.

Do svého jídelníčku zařaďte obiloviny. Pokud některé obiloviny ještě neznáte, zkuste experimentovat. Nebojte se toho! Vyzkoušejte pohanku, korneto, špaldu, quinou, kamut, čirok, teff, atd.

Udělejte si zásobu zeleninového, domácího vývaru a dejte ho do mrazáku. Velice snadno tak uvaříte rychlou polévku. Skvělou volbou jsou také luštěniny. Uvařte si větší množství a dejte je zamrazit. Tak je budete mít kdykoliv k dispozici.Používejte rajčatové (doufám, že jste si rajčata z letošní úrody zamrazili) a dýňové pyré pro vaše omáčky. Objevujte nové kuchyně a jejich chutě. Co třeba indickou? Už jste zkusili recept na Aloo gobi, Chana masala či Biryani?


Zařazujte do svého jídelníčku převážně ty potraviny, které Vás zahřejí. Když mluvíme o zahřívacích potravinách tak nemluvíme o tom, zdali jsme je dali do mikrovlny či ne. Ale mluvíme zde o vnitřní tepelné povaze a ovlivnění organismu po jejich konzumaci. Mají tendenci povzbuzovat cirkulaci a metabolizmus. Vývar je skvělým příkladem obzvláště, přidáme-li do něj ingredience jako pepř, česnek a zázvor.

Pomalé vaření zvyšuje výživovou hodnotu a zahřívací efekt. Toto jídlo je také lépe stravitelné. Napomáhá trávícím orgánům, aby mohli plnit svoji funkci a podporuje metabolismus.


  • Polévky - skvělá volba pro to, abychom dostali do našeho zimního jídelníčku více vlákniny. Přidejte fazole, čočku, obilniny, kořenovou zeleninu. Základem by však měl být domácí vývar. Omezte těžké, krémové polévky. Ušetříte tak spoustu kalorií a vyhnete se nezdravým tukům.

  • Citrusy - právě v tomto období je velký výběr. Můžete tak mít skvělou svačinku ať už v podobě mandarinky, pomeranče, grepu či pomela. Zkuste třeba ovocná salát.

  • Brokolice, květák a růžičková kapusta jako hvězdy podzimu – osmažte je, přidejte do polévky, zapečte, použije jako základ pro dušení.

  • Kořenová zelenina: brambory, mrkev, petržel, pastiňák, celer, červená řepa - zkuste ji grilovat, uvařenou rozmixovat na kaši, upéct, udělat z ní chipsy, hranolky, gratinovat, použit na polévku.

  • Čaje - jsou skvělou volbou nejen pro chladné počasí. Zkuste heřmánkový, šípkový, ibiškový či zázvorový čaj.

V tomto období je zdravé stravování nezbytné k tomu, abychom zvýšili naši imunitu.

S chladnějším počasím přichází období chřipek a nachlazení. Nezapomínejte na to, že je také velice důležité odpočívat a dostatečně spát. Náročnější sportovní aktivity vyměňte třeba za jógu. Právě ta Vám pomůže znovu dodat ztracenou energii.


A na závěr tip pro ty, co by nejraději vylezli ven až na jaře. Překonejte se a běžte alespoň na krátkou procházku. Dlouhý pobyt v přetopených místnostech nesvědčí našemu tělu ani naší imunitě. 

#domacivyvar #polevky #zimnistravovani #zimnijidelnicek #zima #probiotika #zima #korenovazelenina #vyzivovyporadce #energie #vyziva #zdrave #polevky

52 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Probiotika

bottom of page