top of page

Kozí pelíšek

Nejhezčí dárky jsou ty, které člověka potěší. Už jen to, že si na Vás někdo vzpomene a udělá radost maličkostí znamená, že má pro Vás ve svém životě místo. Když jsem minulý rok na Vánoce dostala jako dárek úhledně zabalenou krabičku s kosmetickými produkty, pro mne v té době zcela neznámého jména "Kozí pelíšek", byla jsem velice mile překvapena.

 

Jsem příznivcem přírodní kosmetiky a to i z důvodu mé citlivé a hlavně suché pokožky. Velice pečlivě jsem prozkoumala složení i přes to, že to byl dárek od kamarádky, která používá zásadně přírodní kosmetiku a nezůstane ji utajena jediná surovina.


Měla jsem možnost vyzkoušet konopné mýdlo - rozmarýn & skořice, konopné mýdlo s kozím mlékem – levandule & skořice a přírodní pleťový balzám. Moje pokožka, jindy suchá a citlivá, zůstala úžasně vláčná a hydratovaná. Nemusela jsem tak použít tělové mléko. Mýdla obsahují spousty olejů a bylinek. Mezi nimi např. ostropestřecový a dýňový olej a z bylinek např. heřmánek a měsíček.


Pleťový balzám byl skvělý jak na denní tak i na noční použití. Jeho velice příjemná konzistence zcela vyhovovala mé pleti. Jeho základ tvoří 7 druhů olejů a 8 druhů bylinek a to není zrovna málo. Co mě mile překvapilo, byla reakce mojí pleti. A musím s potěšením říct, že žádná negativní se nedostavila. Což nebývá zvykem i u renomovaných značek s přírodní kosmetikou.

Není to úžasné? Rozhodně ano. Hned mi bylo jasné, kam budu směřovat svoji příští objednávku mýdel a krémů.


Kozí pelíšekCo se skrývá za tímto projektem.Pátrala jsem, kdo se za těmito výrobky skrývá a kde se dají koupit. Při čtení stánek Kozího pelíšku jsem pochopila, že v tomto případě jde o mnohem víc, než jen výrobu kosmetických produktů a jejich prodej.

Kozí pelíšek je velkým snem dvou milých lidí, jejichž neutuchající nadšení a obrovské odhodlání dalo vzniknout tomuto projektu. Nekonečná láska ke zvířatům a hlavně záchrana těch, kterým nebyl osud příliš nakloněn. Lidé, zcela výjimeční, jimž není život zvířat vůbec lhostejný. Jejich snahou je rozšíření azylového domu pro nechtěné, starší kozy či jiná hospodářská zvířata.


 


Mnohá zvířata, která již splnila "svůj účel" nebo z nějakého důvodu dál plnit nemohou, končí svůj život velice smutně. Bohužel.

Majitelé pelíšku se tak snaží o jejich záchranu a vybudování domova, kde mohou strávit zbytek svého života. Výrobou přírodních mýdel a balzámů tak podporují činnost svého útulku. Jejich projekt mne oslovil natolik, že jsem požádala pana Černého o rozhovor. I když zcela vytížen péčí a provozem útulku s rozhovorem souhlasil. Vy tak máte možnost dovědět se více o jejich činnosti.


Moje první otázka Vás asi nepřekvapí, ale opravdu mne velice zajímá. Jak se vlastně zrodil nápad k založení Kozího pelíšku?

Vždycky jsme chtěli mít se ženou zvířátka. Když jsme se přistěhovali zpět do Čech, rozhlédli jsme se po okolí, jestli někdo nějaká nechová a oblíbili jsme si kozičky jedné naší sousedky. Ta po čase rušila stádo a nechtěla se dvou nejoblíbenějších koz vzdát, respektive je poslat na jatka. A tak k nám přišly Čerťa s Terezkou. Znovu jsme si uvědomili, jak krutě zacházíme se zvířaty, a že jsme z celého stáda zachránili pouze dvě zvířátka. A tak se zrodil nápad, že si založíme útulek. Časem jsme k nim vzali z útulku i pejska a teď ještě pár slepiček.


Za takovým projektem stojí zcela jistě spousta práce. Jsou nějaké překážky, na které při provozu farmy narážíte?

Ano, čas. Jsme na všechno se ženou sami. Starost o zvířátka, veškerý provoz útulku a navíc celá ruční výroba mýdel plus celý ekonomický provoz. Nevíme, co dříve. Druhý problém, který nás trápí, je že nemáme dostatečně velký pozemek a ani finance, abychom ho zakoupili. Tak postupně šetříme. Stále častěji k nám volají lidé a chtějí u nás nějaké to zvířátko "odložit", ale už nemáme kapacitu.


Jak vlastně takový den v pelíšku vypadá?

Nakrmit, podojit, vzít na pastvu, nakrmit, uklidit, podestlat, vyrobit mýdla, nakrájet mýdla, zabalit mýdla, zkontrolovat poštu, vyřídit objednávky, a večer se možná tak trochu najíst, než člověk zkolabuje do postele. O víkendech ještě navíc dojet na nějaký ten trh, abychom si vydělali na provoz.


Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Vaše produkty jsou opravdu úžasné. Mohu jen doporučit a to nejen pro ty, kteří trpí suchou pokožkou či ekzémy ale každému, kdo se snaží vyhnout chemickým látkám a konzervantům, což není v dnešní době vůbec jednoduché.

Založili jste vlastní řadu kosmetických produktů, konkrétně konopná mýdla, mýdla s etickým kozím mlékem a přírodní konopné balzámy.

Jak vlastně takové mýdlo s kozím mlékem vzniká a jakou má dobu trvanlivosti? To je možná jedna z věcí, že si lidé myslí, že takové produkty delší dobu nevydrží.

Žena má jedno mýdlo schované už čtyři roky a neustále je chodí kontrolovat. Zatím je v pořádku. Jak ale sama říká, mýdlo se má vymydlit co nejdříve, aby dobře vyživilo pokožku. Čerstvé mléko je čerstvé mléko. Balzámy doporučujeme spotřebovat do půl roku, i když vydrží trochu déle, pokud je držíte na chladném místě a nabíráte si je čistou lžičkou.

A jak takové kozí mýdlo vzniká? Zase ruční výrobou. Mixérem vymixujete dohromady oleje s výluhem bylin, ve kterém je rozpuštěn louh. V průběhu tuhnutí přidáte mléko. Až získáte správnou konzistenci, slijete je do forem. Druhého dne ráno je vyklopíte, nakrájíte a necháte vyzrát. Nakonec je ještě zabalíte. A je to! :-)V současné době máte 7 "kozích dam" a nedávno jste adoptovali "vyřazené" slepice. Plánujete v případě potřeby, rozšíření "azylového domu" i pro další zvířata?

Už jsme rozšířili. Přišli k nám dvě malé kamarunské kozičky i s kozlíkem Lojzou. A za týden na to přišel ještě kozlík Eda jednorožec. Jak jsem se zmínil, k dalšímu rozšíření stáda dojde, až budou prostory.


Vím, že nemáte vlastní pastviny, jak tedy Váš provoz funguje?

Máme k dispozici kousek vlastní zahrádky, pozemek zapůjčený od souseda a občas bývají u kamaráda. Takže naše kozičky mají tři domovy. Kdo to dneska má? A navíc s nimi chodíme každý den na pastvu.


Lidé mají možnost podpořit Váš projekt nákup vlastních pastvin a to jakoukoliv částkou zaslanou na Váš účet. Jak blízko jste v současné době s realizací tohoto projektu?

Jsme rádi, že máme na seno na zimu. Ty ceny jsou po letošním horkém létě opravdu extrémní. O pastvinách dál sníme.


Pořádáte návštěvní dny, kde se návštěvníci mohou osobně setkat a seznámit s Vašimi "kozími dámami". Poslední setkání proběhlo 24.6.2018.

Jaká byla účast a pro ty, kteří o této akci nevěděli, kdy bude další možnost Vás navštívit a strávit tak příjemné odpoledne?

Účast byla vždycky tak akorát, aby se všichni pohodlně sedli, pochutnali si na naší veganské polévce a podrbali kozy, které již po první půl hodině byly tak přežrané, že odmítly jíst i mrkev! Další setkání proběhne pravděpodobně v září.


Děkuji manželům Černým za poskytnutí rozhovoru a přeji mnoho úspěchů v jejich činnosti.

 

Za své velké odhodlání, spoustu práce, námahu a odříkání si majitelé pelíšku zaslouží pomoc a podporu. Věřím, že se mezi čtenáři najdou tací, kteří rádi pomůžou dobré věci, ať už jakýmkoliv způsobem. Možností je spousta. Každý i drobný dílek zapadne na správné místo mozaiky a podpoří sen o kozím pelíšku. Díky Vaší pomoci se útulek bude moci rozšířit a dostanou tak šanci k adopci další zvířata.

Pozvánka na setkání v pelíšku.


V září se uskuteční další setkání v kozím pelíšku. Můžete vyrazit s rodinou nebo přáteli na výlet a prozkoumat útulek na vlastní oči a dělat chvíli společnost kozím dámám. Sledujte stránky www.kozipelisek.cz, ať se včas dovíte přesný termín a nezmeškáte možnost příjemně stráveného odpoledne ve velice milé společnosti.


Těšíme se na Vás. :-)

 

Možnosti podpory projektu: 

#kozipelisek #kosmetika #priroda #rozhovor #mydlo #balzam #lemonnylimes

#tipnavylet #farma #sen #kozivila #givenio #harmonie #darek


167 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page