top of page

Provence, Jižní Morava, Lavandia

Aktualizováno: 22. 6. 2018

aneb jedno červnové odpoledne, výlet na farmu ...levandulovou

 

Jako dítě jsem nebyla zrovna nadšená z byť jen občasných víkendových rodinných výletů na venkov. Řekla bych, že to byl spíše trest. Obzvláště v období puberty, kdy jsem chtěla čas trávit s kamarádkami. Aby toho nebylo málo, přišla rána. Rodiče mi oznámili, že koupili chalupu na vesnici. To jsem opravdu potřebovala. :)) V době, kdy se začínáte zajímat o módu, dostanete tepláky a holinky.

Prostě sen každé dospívající holky :) A to ještě není vše. Součástí koupě polo rozpadlého domku byl vinohrad. Úplná katastrofa! To stojí za celou povídku, tak možná někdy příště.


Lavandia

S odstupem času musím říct, že čím dál více, si vážím okamžiků, kdy je kolem mne naprostý klid a já se mohu hluboko ponořit ke svým myšlenkám a tvořit něco, co mě baví. Možná i vy si potřebujete na chvíli zklidnit mysl a strávit pár okamžiků pouze se svým šálkem kávy a myšlenkami. Právě tak jsem se cítila celý poslední měsíc i já. Proto jsem se rozhodla, alespoň na jeden den zavřít brány města a vyjet po cestě, která je lemována lesy, stromy a loukami na venkov. Směr byl jasný, Lavandia aneb levandulová farma.

Vždy jsem byla okouzlena fotografiemi levandulových hájů z Provence. O to více jsem příjemně překvapena, že nemusím jezdit tak daleko. V malé obci Starovičky, pár kilometrů za Hustopečemi je úžasné místo s výhledem na Pálavské vrchy a okolní vinohrady. Rodinná farma, kterou založili v roce 2014. Plni nadšení a očekávání vysadili na svých pozemcích více než 40 tisíc keříků levandule lékařské a lavandinu. Aniž by tušili, jak se bude rostlině v tomto kraji dařit.

A daří se ji opravdu skvěle.

Z nápadu se tak zřejmě zrodila nová tradice a docela se těším, co to bude znamenat v horizontu dalších let. Levandule se tak může stát symbolem jižní Moravy stejně jako kvalitní víno.Na farmě


Místo, kde se návštěvníci shromažďují je vlastně dílnou, kde vše vzniká. Přímo na místě je také možné zakoupit dárkové, samozřejmě (jak jinak než) levandulové předměty. Vstřícnost a úsměv jak majitele, tak i personálu vás přesvědčí, že vše to co dělají, dělají opravdu s láskou a vy víte, že výlet který jste si vybrali pro své nedělní odpoledne byl skvělý nápad. Farma nabízí možnost komentované prohlídky i návštěvy „jen tak“ bez průvodce. Zvolili jsme komentovanou prohlídku, s tím, že bude zajímavé se něco nového dozvědět. A rozhodně to stálo za to!

Před prohlídkou jsme se posilnili levandulovou limonádou a zmrzlinou. Skvělý recept najdete zde (odkaz na stránku).

Příjemnou asi 15 min. procházkou jsme se vydali směrem k cíli naší cesty. Ten pohled Vás prostě okouzlí a vůně omámí. Na chvíli se úplně ztratíte uprostřed květů a uvědomíte si, co krásného příroda dokáže vytvořit. Keříky levandule mohou dorůst až do výšky 1 m. Jsou nenáročné na živiny. Mají rády slunné, suché místo. Samozřejmosti je pěstování v souladu s přírodou, tj. ekologicky. Je úžasné vidět pěstitele, pro něž sounáležitost s přírodou něco znamená. Farma funguje i jako chráněná dílna a pomáhá lidem, kteří to nemají v naší společnosti jednoduché.


Lavandia
Levandulová farma-relax

Relax


Skvělým nápadem je umístění lehátek přímo mezi záhony. Návštěvníci si tak mohou na chvíli odpočinout, zavřít oči a zhluboka se nadechnout. V ten okamžik se budou cítit jako v ráji. Jen si dejte pozor na včely. Záhony jsou v plném květu a včel plné. Upřímně, zpočátku jsem z toho měla vážně obavy. Zdá se, že včely jsou tak uchváceny vůní a prací, že si vás v podstatě nevšímají. A není se čemu divit.

Dokážete si představit chuť takového medu? A jak jsem zaslechla, tato možnost brzy bude :)


Levandule v domácnosti


Levandule má široké využití od čajových a kořenících směsí, přes tělové a masážní oleje po využití při přípravě dezertů. Pro kosmetické účely je více využíván lavandin. Levandule lékařská se nejvíce hodí pro naši kuchyni. Nejčastěji ji využívám při výrobě svých dezertů. Odkaz Minulý týden jsem zkoušela meruňkovo-levandulovou bublaninu a kombinace byla naprosto úžasná.

Pokud jste ještě nezkoušeli vyrobit levandulové mléko, tak to opravdu zkuste. Má úžasné zklidňující a harmonizující účinky. Jeho chuť si určitě zamilujete. Viz. Recept a foto

I jako rostlina určená pouze k dekoraci nám může svojí vůní zpříjemnit den či nás ohromit svojí typickou fialovou barvou. Při večerním posezení ji oceníte jako ochranu před dotěrným hmyzem. Jé to účinná alternativa, chcete-li se vyhnout chemii. Levandule je prostě všestranná rostlina, která nemůže chybět ve Vaší domácnosti. A v mé opravdu nechybí :-)


 

Chystáte se na Jižní Moravu? Vřele doporučuji zahrnout návštěvu levandulové farmy do svého programu a to nejen milovníkům levandulových květů. V polovině června proběhla sklizeň levandule lékařské. Skvělá zpráva je, že za vhodných podmínek se dá stihnout i druhá sklizeň na konci srpna. A letos je šance velká. O stavu lánů se informujte na webu farmy.


Lavandia - focení Kamila Reinnes
Focení na levandulové farmě


 

#levandule #jiznimorava #blog #novinka #tipnavylet #palava #zmrzlina #bublanina #zmrzlina #reinnes #lavandia #farma #relax

75 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page