top of page

Meruňkobraní

Pokud patříte k těm dříve narozeným stejně jako já, jistě pamatujete, stromy plné meruněk, jablek, broskví a třešní. Keře obsypané rybízem a zahradu plnou jahod. Prostě ovoce dle sezóny všude kam se podíváš. Ano, přesně takto vypadaly návštěvy u mé babičky. Na snídani chleba s domácí marmeládou, k obědu jahodové či meruňkové knedlíky, na svačinu ovoce rozmixovaném s mlékem (nedoporučuji pro slabší žaludek). A večeře? Jééé, to byl oblíbený babiččin ovocný táč (ten nešlo nemilovat). Prostě ovoce bylo všude a my se jím cpali od rána do večera, až nám to lezlo ušima :-). Od té doby uplynulo spousty času. Nejen, že jsou pryč léta plná her a dovádění, ale také zjevně ta tam jsou úrodná léta.Dnes kupujeme meruňky za 60 Kč, třešně za 80 Kč a rybíz za 100 Kč. A to mluvím o sezónním ovoci. Jak je možné že země, kde se všemu dařilo, má nyní všeho nedostatek a my můžeme utrhnout ruce farmářům a bohužel i překupníkům, co nabízejí ovoce ze skladů a občas tváří jako farmáři.

Jít do supermarketu znamená, že si koupíme třeba “značkové jablko”. Tak říkám těm, co jsou jednotlivě označena nálepkou a krásně se lesknou. Ne, to opravdu si nikdo nedal práci s tím, že by nám ho vyleštil. Jablka jsou zakonzervována voskovým filmem, aby nedošlo k hnilobným procesům. Marná snaha se tohoto filmu zbavit mytím. To se Vám nepodaří, byť se opravdu snažíte.


Meruňky mám obzvláště ráda jako každá žena, jelikož víme, že obsahují velké množství betakarotenu, díky kterému mají omlazující efekt. Také obsahuje kyselinu pantotenovou, která podporuje vitalitu a odbourává tuky. Takže když je budeme jíst, co nejvíce, budeme stále mladé a štíhlé :-).

Ne pánové, meruňkovice stejné účinky nemá :-( . Ale můžete to doma “nadhodit”, třeba Vám to projde. :-)

Jak jsem již naznačila, ovoce bylo prostě všude dost a poslední roky je ho stále míň. Jeden rok je neúroda toho, druhý zas tam toho. Jeden rok je moc sucho, další rok zase moc mokro. Nevím, jak by to mělo vypadat, aby bylo počasí pro všechny produkty optimální a my se tak opět těšily z hojnosti plodů. Chápu těžký úděl počasí, jelikož všem se prostě nikdy nezavděčíte, ať děláte, co děláte a tak prostě vždycky se najdou tací, co to na něj budou svádět. Ale všichni musíme uznat, že poslední dobou je počasí trochu chaotické. Tak to asi nějaký ten vliv mít bude.


V každém případě, na naší zahradě se jich letos opravdu moc neurodilo. Dokonce i taťka měl zakázáno, dávat byť jen spadlé ze stromu do sudu a těšit se, že něco vypálí. Jak mu mamka sdělila k jeho nelibosti, “na to zapomeň, bude buchta, marmeláda a zbytek dám do mrazáku”. Je to pravda, najít v zimě v lednici takový poklad to opravdu vykouzlí úsměv na vašich rtech. Takže během návštěvy u rodičů se toho letos taky nedalo moc “nakoupit”. Tudíž jsme byla odkázaná na náš místní trh. Našemu Zelnému trhu blahořečím. Od prvního do posledního dne sezóny jsem tam opravdu často a skoro nikde jinde nenakupuji. Bohužel, je fakt škoda, že na trhu, kde by měli být dle mého názoru jen farmáři a babičky se svýma přebytky, je zde více jak polovina překupníků :-(. Toto brněnským občanům hlava pořád nebere.Zelný trh se letos stal mým jediným dodavatelem meruněk za ceny opravdu nelidové. K mé velké radosti mi na Facebooku vyskočila událost „Meruňkobraní aneb festival meruněk v Židlochovicích“. Letos jsem si takovou událost prostě nenechala ujít.

Nevím, jak si vy představujete festival, ale já s dosti bujnou fantazií a to tak, že náměstí bude plné babiček soutěžících o nejlepší meruňkové knedlíky nebo aspoň prodávající hromady meruněk. Což o tom, soutěž o pojídání knedlíků tam byla, ale dodavatelem nebyly naše babičky, ale známý výrobce v kraji. Tudíž o domácích meruňkových knedlících, si můžete tak leda nechat zdát. Další mojí milnou představou bylo, že meruňky, marmelády, táče a produkty z nich budou prostě úplně všude. Takříkajíc se to na Vás bude valit. K našemu překvapení největší zastoupení měly stánky se slovenskými sýry a rukodělnými předměty :-).

Závěr

Byla jsem zachráněna jediným stánkem s meruňkami. Byť vypadaly značně znaveně, do marmelády byly super a větší část jsem dala i do mrazáku. Letos zimu určitě přežiju!

A soutěž o hodnocení meruňkovice byla super! Příští rok se snad dostaneme i do poroty :-)

11 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page