top of page

Domácí meruňková, chia marmeláda

Aktualizováno: 16. 8. 2018

Zdravá marmeláda plná výživných látek.


Nemám ráda klasické marmelády či džemy. Jejich neuvěřitelně přeslazená chuť je na mně prostě moc. Navíc vzhledem k používaným přídavným látkám, které se při jejich výrobě používají, májí opravdu daleko do zdravého produktu.

Toto je jednoduchá a hlavně zdravá verze domácí marmelády bez zavařování. Jen 6 ingrediencí a naprosto neodolatelná chuť! Nepotřebujete pektin, spoustu rafinovaného cukru a žádnou chemii. Chia semínka nám zajistí gelovou strukturu, jelikož na sebe mnohonásobně váží vodu. Vašemu tělu i díky nim dodáte spoustu výživných látek.


Tato verze chia marmelády je skvělý způsob jak osladit vaši ranní kaši, udělat z jinak nudného bílého jogurtu báječný dezert nebo jen tak namazat na chleba. Já sama marmeládu miluji na lívancích. Není nic lepšího, než úžasné nadýchané lívance jako nedělní snídaně.


Možností je samozřejmě nekonečně a vy si tak můžete připravit jakoukoliv podle dostupnosti sezónního ovoce. Zkoušela jsem malinovou, borůvkovou, rybízovou i jahodovou. Na podzim určitě vyzkouším např. hruškovou. Zdá se, že jsem jimi posedlá :-). Je to opravdu úžasná věc, která se hodí na cokoliv a proto se vyplatí mít ji stále v lednici.

Kdybych si měla vybrat tu nejoblíbenější příchuť, bylo by to opravdu těžké rozhodování. V každém případě se ráda řídím sezónním ovocem a v tuto chvíli je ho opravdu nepřeberné množství. Původně jsem chtěla udělat recept na borůvkovou či malinovou, ale chápu, že ne zrovna všichni mají lesní plody po ruce a třeba meruňky se teď dají celkem snadno sehnat. Možná je máte na Vaší zahradě, nebo aspoň Váš soused ;-).


Skvělé je, že můžete přizpůsobit sladkost Vaší chuti. Pro hodně sladkou verzi doporučuji 3 polévkové lžíce sladidla dle Vašeho výběru. Stejně tak dobře si ale pochutnáte, použijete-li 2 nebo jen 1 polévkovou lžíci. Vyberte si takové sladidlo, které Vám nejvíce vyhovuje. Je možné použít třtinový či kokosový cukr, javorový nebo datlový sirup, med. Také si můžete pohrát s kořením a vytvořit tak svoji oblíbenou kombinaci. Skvělá je třeba čerstvá meduňka ;-).

 


Suroviny

  • 2 hrnky meruněk

  • 1/2 lžíce citrónové šťávy

  • 2 lžíce javorového sirupu

  • 2 lžíce chia semínek

  • 1 lžíce růžové vody (můžete vynechat)

  • ½ lžičky vanilky

Postup:

  1. Meruňky spolu s citrónovou šťávou dáme do kastrůlku a na mírném plameni zahříváme. Jakmile změknou a uvolní šťávu, rozmačkejte je na menší kousky.

  2. Do směsi přidejte zbylé ingredience a míchejte.

  3. Odstavte z plamene a nechte zchladnout a zhoustnout. Poté můžete dát směs do sklenic. V lednici vydrží až 1 týden.

Když si uschováte meruňky v mražáku, můžete si čerstvou marmeládu připravit i v zimních měsících.

 

#jam #marmelada #chia #merunky #apricots #merunkovamarmelada #zdravevareni #healthyeating #domacimarmelada #health #zdravi

162 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page