top of page

Chcete být nesmrtelní?

Pijte Kombuchu!


Tento nápoj byl opravdu v dávných časech nazýván nápojem nesmrtelnosti. A pokud právě Vy po něm toužíte, přejděte na tento odkaz, který vám ukáže, jak si jej připravit. Pro ty z Vás, kdo se o Kombuše chcete dozvědět něco zajímavého, pokračujte ve čtení.Co se dnes dozvíte:

 • Co to je kombucha?

 • Jak chutná

 • Odkud se vzala

 • Proč bychom ji měli pít

 • Jaká jsou její možná rizika, na co si dát pozor

Co je to Kombucha?


Kombucha je osvěžující, lehce nasládlý a v případě podstoupení druhé fermentace také nasycený nápoj. Vyrábí se z čaje, cukru s pomocí baktérií a kvasnicové kultury, které se říká násada nebo houba. Díky tomu dochází k tzv. kvašení (fermentaci).NÁSADA – symbiotická kultura baktérií a kvasnic.

FERMENTACE - chemické rozložení sloučenin na jednoduší látky pomocí mikroorganismů, jako jsou bakterie a kvasinky. Mezi známé fermentované nápoje a potraviny patří: pivo, víno, chléb, jogurt, kimchi či nakládané zelí.Jaká je její chuť?


Její chuť bych popsala jako směs alkoholického cideru (obsahuje malé procento alkoholu) a oslazeného čaje. Pokud ji budete fermentovat déle, její chuť bude výrazněji octová. Někteří mají tuto chuť rádi a naopak jiným vyhovuje spíše jemnější, sladší chuť.

Pokud patříte mezi ty, které její chuť nijak neoslovila, zkuste ji dát ještě šanci. Právě chuť je odlišná v závislosti na tom, jaký druh čaje byl použit a jak dlouho se fermentovala. Také druhá fermentace (připomínající ovocné perlivé víno) značně ovlivní chuť vzhledem k tomu, že se do nápoje přidává ovoce nebo ovocná šťáva. Je tedy značně odlišná od tzv. čisté kombuchy.

Doporučuji vyzkoušet i tuto verzi. Pokud vám ani tak nezachutná, dejte přednost jinému fermentovanému nápoji, třeba právě pivu :-)

Historie


Obrázek zdroj Pinterest

I přesto, že u nás není populární tak dlouho, může se zdát, že se jedná o jeden z dalších tzv. „zdravých nápojů“. Nenechte se však mýlit, historie kombuchy sahá až do Číny 221 př.n.l. Tento nápoj byl nazýván „čajem nesmrtelnosti“. Ve východní Evropě, Rusku a Japonsku je používán po několik staletí. V Japonsku r. 415 n.l. ji byl poprvé dán název Kombucha. Korejský lékař jménem Kombu tímto čajem léčil císaře Inyko a odtud právě vzešel název (cha=čaj). Rusové mají dlouhou tradici v užívání tohoto léčivého čaje, který se dělá z „Japonské houby“. Z Ruska se dostal do Pruska, Polska, Německa a Dánska. Po válce ji Dr. Rudolf Skelnar používal v Německu k léčení pacientů s rakovinou, metabolickými poruchami, vysokým krevním tlakem a cukrovkou.


Proč ji pít?


Jaký vliv má tento starověký nápoj na naše tělo? Je ji přisuzováno mnoho zdraví prospěšných benefitů mezi nimi např.

 • Podpora imunitního systému

 • Detoxikace organismu

 • Redukce hmotnosti

 • Zlepšení trávení

Mimo jiné obsahuje:

 • Polyfenoly a flavonoidy (antioxidanty)

 • Aminokyseliny (jednotky pro stavbu bílkovin)

 • Vitamíny E, K, A a menší množství vitamínu B, vitamín C (pokud je připravována ze zeleného čaje)

 • Minerály (draslík, mangan a fluorid)

 • Probiotika
Na co si dát pozor


Tento nápoj je našemu zdraví velmi prospěšný ale je také nutné vědět, na co si dát pozor, pokud se rozhodnete si ji připravit doma.

Její příprava musí probíhat ve sterilním prostředí. Sklenice a pomůcky k její výrobě musí být dokonale čisté, nejlépe sterilizované.

Je zde možnost kontaminace baktériemi a kvasinkami!

Pokud houbu získáte od kamarádky ujistěte se, že se jedná o „zdravou“ násadu (na jejím povrchu by se neměli vyskytovat tmavé skvrny a neměla by jevit známky plísně či kontaminace).

Závěrem


Jak již víme, Kombucha má mnoho benefitů, pro které stojí za to ji vyzkoušet. Její příprava není nijak náročná. Určitě si ji doma zkuste připravit.
 

#kombucha #kombuchacaj #caj #tea #zdrave #napoj #fermentace #jaknato #healthy #healthyliving #history #napojnesmrtelnosti #immortalitydrink #kombuchatea
94 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page