top of page

Probiotika

S podzimním obdobím se také pojí různá onemocnění a nachlazení. Proto rozhodně nepodceňujete přípravky na posílení imunity. Kromě zdravé a pestré stravy obsahující vitamíny a minerály, nezapomínejte na probiotika. Naše trávení a obzvláště tlusté střevo, je velmi důležité pro imunitní systém. Udává se, že až 80% imunity má přímou souvislost se schopností našeho trávení.

Jak trávení pomoci? Samozřejmě kvalitními probiotiky. Ať už v podobě fermentovaných produktů, mezi ně patří např. kefír, kysané zelí, kombucha, kimchi či probiotických suplementů. Potraviny, které mají vysoký obsah prebiotické vlákniny jsou: luštěniny, fazole, hrách, ovesné vločky, banány, borůvky, chřest, pamapeliška, česnek, cibule, pórek. Naopak mezi zánětlivé potraviny řadíme potraviny s obsahem lepku, mléčné výrobky, kukuřici, sóju, vajíčka a cukr. Proto bychom se měli snažit jejich příjem omezit.Slovo probiotika je kombinací latinského slova „pro“ a řeckého slova „život“.


V čem jsou probiotika prospěšná?


  • Pomáhají lepšímu trávení

  • Podporují imunitní systém

  • Napomáhají obnovit střevní mikroflóru během a po užívání antibiotik

  • Omezují růst škodlivých baktérií ve střevě

  • Jsou potřebné k syntéze některých vitamínů

  • Zmírňují příznaky střevních onemocnění

  • Zmírňují kožní onemocnění

  • Odstraňují močové infekce

Nejběžnějších příznaky nezdravého střeva


Víte, že střevo je kontrolním centrem těla, místo kde život začíná a končí? Vše špatné, co se ve střevě děje, ovlivňuje symptomy v celém těle. 60-80% našeho imunitního systému se nachází právě v našem střevě. Spousta z nás si myslí, že jedinou funkcí střeva je trávit potravu a eliminovat odpad. Jenže celé je to daleko složitější.1.Žaludeční nevolnost

Poruchy žaludku jako plynatost, zácpa, průjem a pálení žáhy mohou být prvními signály nezdravého střeva.


2.Příliš mnoho cukru ve stravě

Strava bohatá na procesované potraviny a nadměrná konzumace cukru může snížit množství zdravých baktérií ve střevě. Tato nerovnováha může vést ke zvýšení chutina sladké, což vede k ještě většímu poškození.

Vysoké množství rafinovaného cukru, obzvláště vysoce fruktózového kukuřičného sirupu je spojováno se zvýšením zánětu v těle. Zánět může být předchůdce mnoha onemocnění.


3.Poruchy spánku či přetrvávající únava

Nezdravé střevo může způsobit poruchy spánku jako nespavost nebo špatný spánek což může vést ke chronické únavě.


4.Kožní problémy

Kožní problémy jako ekzém mohou být spojovány s poškozením střeva. Zánět ve střevě může být způsoben nedostatečnou výživou nebo potravinovými alergeny.


5.Výkyvy nálad a podrážděnost


6.Úzkosti


7.Potravinová intolerance

Potravinová intolerance jako výsledek obtížnosti trávení některých potravin. Je zde rozdíl mezi potravinovými alergiemi a intolerancí. Alergie je způsobena imunitním systémem jako reakce na jisté potraviny. Uvádí se, že potravinová intolerance může být způsobena nízkou kvalitou baktérií ve střevě. To může vést k obtížnosti trávení některých potravin a nepříjemných symptomů jako jsou nadýmání, plynatost, průjmy, bolesti břicha a nevolnost. Také jsou důkazy o tom, že potravinové alergie mohou být spojovány s problémy se střevem.Co jsou to probiotika?


Probiotika jsou živé baktérie, prospěšné pro funkci našeho těla a podporu zdraví. Lidské střevo je domovem až 500 různých druhů baktérií. Zatímco některé mikroorganismy jsou lidskému zdraví škodlivé, mnohé jsou prospěšné a dokonce nezbytné. Poměr baktérií v lidském těle je jedinečný, stejně tak jako otisk lidského prstu. Někdy nemoc nebo stres může změnit rovnováhu baktérií a tím způsobit trávící a jiné problémy.


Jak vybrat ty nejúčinější


Při posuzování kvality probiotik je důležitý nejen počet živých kultur, ale i počet probiotických kmenů. Osobně mohu doporučit AkuPRO od Akuny, které již několik let užívám. Právě AkuPRO je považován za jeden z nejlepších produktů dostupných na našem trhu. Výhodou je, že kapsle jsou vyráběny na rostlinné bázi a jsou tudíž vhodné i pro vegetariány a vegany. Obsahují 25 miliard živých bakterií,13 kmenů a samozřejmě

prebiotika. (Objednat můžete zde registrační kód: r.halouzka@seznam.cz).


Při výběru proto kontrolujte množství živých kultur a počet kmenů. A jednoznačně doporučuji pouze probiotika s prebiotiky. Což je vlastně startovací „strava“ pro bakterie, jejichž činnost ve svém těle chcete obnovit nebo minimálně posílit.

 

#probiotika #fermentovani #imunita #posileniimunity #podzim #prebiotika #nachlazeni #probiotics #veganprobiotics #zdravyzivotnistyl #zdrave #zdravestrevo #traveni #bakterie

65 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page