top of page

Svět semínek

Aktualizováno: 16. 8. 2018

Dnes Vás seznámím se základními druhy semínek. Osobně používám téměř veškerá dostupná na trhu. Troufám si říct, že v mojí domácnosti málokdy nějaké chybí a pokud se tak stane, rychle zásoby doplním.

Nejvíce používám chia a lněná semínka jako součást ovesných kaší, jogurtů, pudingů, lívanců či domácího müsli. Je to také skvělá alternativa “vajíčka” pro vegany. Hodí se tedy naprosto skvěle na pečení. Slunečnicová a dýňová semínka nejčastěji lehce opražím a posypu jimi salát. Jejich oříšková chuť v kombinaci s čerstvou zeleninou a lahodným dresinkem je naprosto úžasná! Doporučuji vyzkoušet.

Slunečnice je také skvělá ať už naklíčená či aktivovaná. Krásně ozdobí Vaše jídlo a o jeho výživových hodnotách, které se díky naklíčení mnohonásobně zvýší. Tématu nakličování se budu podrobněji věnovat v některém ze svých dalších článků. Tahini neboli pastu ze sezamu velice ráda využívám při přípravě dressingů, humusu a dezertů.

Asi nejvíce různých druhů semínek používám při pečení chleba. Je to naprosto úžasná, byť netradiční verze domácího chleba. Pro ty, kdo si ho chtěli doma vyzkoušet, uvádím recept.


Je opravdu nutné používat všechny druhy, které jsou na trhu dostupné? Co je na nich vlastně tak úžasného, jak a kde je použít? Chcete se dozvědět něco o jejich prospěšnosti a výživových hodnotách? Nebojte, není to nic složitého. Pojďme se na to společně podívat. 

Slunečnicové semínko


Semínka slunečnice dnes zcela jistě najdeme v každé domácnosti. Jsou bohatým zdrojem vitamínu E, draslíku a selenu. Dále vitamínů B1, B3, B6, vápníku, hořčíku, fosforu, železa a aminokyseliny Tryptofan. Snižují hladinu cholesterolu. Pomáhá při stresu, nervozitě či depresi. Působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám. Je to silný antioxidant. Vhodná konzumace při ekzémech a suché pokožce.

Bohaté využití do sladkých i slaných pokrmů, od kaší až po pečení chleba. Skvělá jsou aktivovaná, naklíčená či opražená.Lněné semínko


Drobná semínka žluté, hnědé či zlaté barvy. Dokážou na sebe vázat velké množství vody a svým nabobtnáním mnohonásobně zvýší objem. Navozují tak pocit sytosti.

Jsou skvělým zdrojem vlákniny, proteinu, a omega-3 mastných kyselin, obzvláště alfa-linoleové (ALA), což ocení převážně vegetariáni, jako alternativu z ryb. Dále obsahují vitamíny B1, B2, B3, B4, B5, B6 a minerály jako jsou draslík, mangan, měď, magnézium a železo. Používejte semínka nejlépe rozmělněná nebo mletá. Jinak je naše tělo nedokáže ideálně strávit a nevyužijete tak široké spektrum živin. Dále se doporučuje konzumace společně s proteinem, kdy tak dochází k lepšímu vstřebávání. Připravte si pouze takové množství, které spotřebujete. Rychle docházi ke žluknutí.

Lněná semínka obsahují také široké spektrum polyfenolů, obzvláště lignany, které v těle fungují jako důležitý antioxidant. Lignany, vláknina a omega-3 tuky napomáhají s redukcí cholesterolu a dalších rizikových faktorů onemocnění srdce a cév. Snižují hladinu špatného LDL cholesterolu.

Můžete je využít do kaší, jogurtů, na salát a při pečení.


Chia semínko (neboli Šalvěj Hispánská)


Drobná černá a bílá semínka jsou téměř bez chuti. Mnohonásobně na sebe váží vodu a tak dochází stejně tak jako u lněného semínka ke gelové konzistenci.

Obsahují velké množství vlákniny. Dále jsou skvělý zdroj proteinu, omega-3 mastných kyselin, antioxidantů, vitamínů A,B1, B2, B3, B9, B12 a minerálů jako je železo, hořčík, draslík, fosfor, magnézium, vápník a zinek.

Obsahují důležitý antioxidant polyfenol. Je to nejlepší rostlinný zdroj lignanů. Studie ukázaly, že konzumací chia semínek můžeme zvýšit obsah kyseliny alfa-linolenové (ALA) v krvi, což působí proti zánětům.

Pomáhají redukovat hladinu krevního cukru a snižují riziko onemocnění srdce. Fungují jako skvělý zdroj energie vhodný nejen pro sportovce. Potlačují chuť k jídlu, resp. navozují rychlý pocit sytosti.

Úžasné do kaší, jogurtů a pudingů. Při přípravě lívanců, na pečení tzv. veganské „vajíčko“.Sezamové semínko


Je výživově podobné lněnému semínku. Jsou to drobná semínka bílé či černé barvy. Stejně tak jako ostatní obsahuje vlákninu a protein, dále omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, minerály jako jsou draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď a železo. Je to důležitý zdroj pro aktivitu antioxidantů jelikož pomáhá absorbovat vitamín E. Obsahuje lignany, obzvláště sezamin. Prospívá srdci a cévám. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Napomáhá snižování krevního tlaku. Zajišťují rovnováhu hormonů v organismu. Zvyšuje imunitu. Příznivě působí při kožních a zánětlivých onemocněních. Působí jako antidepresivum.

Zkuste je přidat do ovesných kaší či müsli, opražené do salátů, vhodné na pečení chleba, při přípravě humusu. Rozmixovaná jako tahini.


Dýňové semínko


Jejich chuť je jemně oříšková. Mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Mezi zastoupené vitamíny patří vitamín A, E, D, B1, B2, B3, B5,B6,B12 a kyselina listová. Z minerálů obsahuje především zinek (nejlepší přírodní zdroj), vápník, železo, fosfor, mangan, měď, selen, draslík. Přírodní zdroj aminokyseliny tryptofanu (zdroj dobré nálady :). Snižuje hladinu cholesterolu, povzbuzuje krevní oběh. Podporuje nervový systém. Pomáhá při boji s depresemi. Má protizánětlivé účinky. Působí proti parazitům a střevním cizopasníkům.

Obohaťte jimi svoje müsli, opražená do salátů a polévek, na pečení.


Makové semínko


Drobná modrošedá zrnka jsou skvělým zdrojem vitamínu E a vitamínů skupiny B. Mezi zastoupené minerály patří draslík, fosfor, mangan, hořčík, zinek a železo. Zcela zásadní je vysoké zastoupení vápníku (až 12x více než v kravském mléku). Je také skvělým zdrojem vlákniny, kyseliny olejové, omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Zlepšuje paměť, tlumí bolesti hlavy, brání stresu. Prospívá silným kostem, výživě vlasů a nehtů. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny napomáhá trávení.

Nebojte se je použít do lívanců, při pečení chleba či k výrobě rostlinného mléka.


Konopné semínko


Semínka oříškové chuti. Skvělý zdroj rostlinného proteinu nejen pro vegany! Dodávají velké množství energie. Jako jeden z mála rostlinných zdrojů proteinů obsahuje také celé spektrum esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo vytvořit. Obsahují vitamín A, B1, B2, B3, B6 a minerály jako fosfor, vápník, jód, draslík, magnézium a zinek. Podporují správný vývoj nervové soustavy. Posilují imunitní systém, působí protizánětlivě. Přírodní zdroj elektrolytů. Regulují hladinu cholesterolu.

Jednoduše je můžete využít do snídaňových směsí, jogurtů, pomazánek, salátů či k výrobě rostlinného mléka.


Bazalkové semínko (Tulsi)


Stejně tak jako lněné či chia semínko na sebe váže vodu a dokáže tak mnohonásobně zvětšit objem. Vitamínů A, B1, B2, B6, B9, C, E, K a minerálů vápník, draslík, hořčík, měď, železo, fosfor. Snižuje hladinu cholesterolu. Čistí tělo od toxinů. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Používá se při žaludečních potížích. Je nápomocné při kožních problémech.

Vhodné využití do kaší, salátů či jako puding. Je doporučováno použití pouze nabobtnalého semínka kdy dojde k uvolnění antioxidantů a enzymů.


Semínka jsou skvělým zdrojem vlákniny, proteinů nejen pro vegetariány, mononenasycených a polynenasycených tuků. Obsahují spousty důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů a polyfenolů. V případě, že jsou konzumovány jako součást zdravého a vyváženého jídelníčku, pomáhají snižovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a krevní tlaku.

Semínka jsou opravdu další superpotravinou na našem trhu. Nebojte se je používat a zkušet přidávat do Vašich oblíbených jídel. Je to skvělá možnost jak zvýšit jejich výživovou hodnotu. Teď už víte jak na to :-).

V dnešní době jsou již tak rozšířená, že nemusíte běžet ani do obchodu „se zdravou výživou“. Běžně jsou již v nabídce supermarketů.

 

#lneneseminko #dynoveseminko #sezamoveseminko #konopneseminko #chiaseminka #bazalkoveseminko #slunecnicoveseminko #makove

66 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page