top of page

Vyhněte se dietám, jezte zdravě

aneb jak žít zdravěji


Každý den jsme zahrnováni fotkami „dokonalých“ těl, usmívajících se na nás z časopisů a internetu. Což může vést k tomu, že snížíme příjem kalorií na minimum ve snaze, co nejrychleji nějaké to kilo shodit a přiblížit se tak „ideálu“. Bohužel však místo toho, abychom rychle a snadno dosáhli naší vysněné váhy, výrazné omezení kalorií brání tělu efektivně spalovat nechtěné tukové zásoby. Nedostatečné, jednostranné stravování a neustálé omezování příjmu kalorií, jsou hlavní problémy, se kterými se neustále setkáváme a to především u žen. Co je tedy příčinou, že i když je přísun kalorií na minimu, nehubneme?

Odpověď je velice jednoduchá. Tělo se dostane do tzv. „režimu hladovění“. To znamená, že proti hladovění bojuje a co nejefektivněji si vytváří většinu kalorií z potravy a nápojů. Tímto si zachová tukové zásoby. Dále dochází ke ztrátě svalové hmoty, což sníží funkci metabolismu a tělo tak potřebuje méně kalorií pro svoji funkci. Proces snižování váhy se tedy zpomalí, ne-li zastaví.

Kolik kalorií je tedy nutné denně přijmout, abychom se vyhnuli nechtěnému režimu hladovění? Bohužel, na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Metabolismus každého člověka se liší a tedy i moment, ve kterém dojde ke ztrátě svalové hmoty. Většina výživových poradců se shodne na tom, že přísun kalorií by neměl být pod hranicí 1000-1200 cal/den. Dále by strava měla obsahovat všechny základní složky výživy, tj. makronutrienty (sacharidy, bílkoviny, tuky) a mikronutrienty (vitamíny, minerály), ve správném poměru a složení.Nevyhýbejte se sacharidům


Právě sacharidy (cukry) jsou snad nejvíce zatracovaným pojmem. S nástupem Keto diety jsme je z jídelníčku téměř odstranily. Pojďme si jejich funkci přiblížit a zjistíme, proč bychom se jim neměli vyhýbat.

Sacharidy jsou nezbytným zdrojem energie a aktivním palivem pro náš organismus, který je uchováván v malém množství ve formě glykogenu v játrech. Nadbytečné kalorie jsou uloženy v tucích jako rezerva. Rozlišujeme dva druhy sacharidů:

  • Špatné“ neboli jednoduché sacharidy, jsou procesované potraviny, které osahují aditiva, barviva, konzervanty, zvýrazňovače chuti a umělá sladidla. Mezi ně patří výrobky z bílé mouky, pochutiny, sladkosti, energetické nápoje a limonády.

  • Dobré“ neboli složené sacharidy, jsou obsaženy v zelenině, obilovinách a luštěninách. Tyto suroviny mají větší výživnou hodnotu, jelikož obsahují vitamíny, minerály, vlákninu a fytonutrienty. Proto do svého jídelníčku pravidelně zařazujte celozrnné obiloviny, pohanku, quinou, celozrnnou rýži, luštěniny, banány, mrkev a sladké brambory. Navíc jejich trávení trvá déle a vy tak máte delší dobu pocit sytosti.

Výživa je základ

Zdravý životní styl je spojení vyvážený jídelníček + pohyb + odpočinek. Pouze kombinací těchto 3 faktorů můžete dosáhnout úspěchu. Nevyrovnanost může vést k neúspěchu a vy tak ztratíte motivaci pokračovat.

Zdravé stravování není o striktních omezeních, ale spíše o tom, cítit se skvěle, mít dostatek energie, zlepšit zdravotní stav a náladu. Pokud se cítíte zmatení všemi těmi dietami a lišícími se radami, nejste sami. Jeden výživový expert radí, co je pro vás dobré a jiný tento názor zcela vyvrací. Zdravé stravování není nijak komplikované a časově náročné. Jak to tedy vlastně s tou výživou je? Zde je několik tipů jak se vyhnout zmatku.


  • Dejte přednost surovinám, které nejsou upravované, ale čerstvé. Nejlépe od farmářů.

  • Zařaďte více čerstvého ovoce a zeleniny, zdravých tuků, kvalitních mléčných a živočišných výrobků.

  • Vyhněte se baleným, předpřipraveným a konzervovaným potravinám.

  • Dejte sbohem „light" verzím!

Postupujte pomalu.

Nebuďte na sebe příliš přísní a nesnažte se být hned perfektní. Nikdo není dokonalý. Vytyčte si reálné cíle. Lepší je dělat postupně menší změny, ale vytrvat. Přemýšlejte o plánování Vašeho jídelníčku jako o malých, zvládnutelných krocích. Např. přidání čerstvé zeleniny k vašemu obědu, ovoce k snídani, atd. Jakmile se malé změny stanou zvykem, můžete pokračovat v zařazování dalších.

Také nezapomeňte na střídmost. To znamená jíst jen takové množství potravy, které naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo fungovat. Naučte se vnímat své pocity. Po jídle se máme cítit nasyceni, nikoliv přesyceni.

Nezakazujte si potraviny, které vám chutnají. Čím více si něco zakážete, tím větší chuť na to budete mít. Snažte se je však omezit. Změňte úhel pohledu. Dívejte se na ně jako na něco, co není pro Vaše tělo dobré a neposkytuje mu žádnou výživovou hodnotu.


Bez pohybu to nepůjde


Nedílnou součástí zdravého života je také pohyb. Pokud se však k návštěvě lekcí musíte nutit, najděte si takovou aktivitu, která vás bude bavit. Nejdůležitější je si pohyb užít! Dejte tak možnost novým aktivitám. Nezapomínejte na pravidelnost. Cvičení si předem naplánujte a zapište do svého diáře. Předejdete tak výmluvám a neustálému odkládání. Ve fitku si najměte trenéra, vytvořte tréninkový plán a vše si pečlivě zapisujte.

Doporučená pohybová aktivita je alespoň 30 min. 3-5 týdně (chůze, běh, plavání, kolo, brusle, lekce ve fitku, posilovna, atd.)Radikální řešení nejsou vhodná a nevedou k trvalým úspěchům. Jezte pravidelně, zdravě a kvalitně. Nikdy nehladovte! Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Dejte šanci pohybu. Nezapomínejte na odpočinek a pravidelný spánek. Změny se dostaví, ale cesta k nim je postupná. Hodně štěstí na Vaší cestě.


 

#fit #pohyb #fitwithlemonnylimes #hybejse #doformy #brno #zdraveji #fitness #bezhladoveni #vyziva #zdravestravovani #zdravyzivot #sacharidy #zacni

52 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Probiotika

bottom of page